Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna XLIV sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane

Kiedy piszę ten tekst, dobiegają końca egzaminy na uprawnienia budowlane w XLIV sesji egzaminacyjnej.

 

Pierwszym etapem postępowania przed Okręgową Komisją Kwalifikacyjną, mającego na celu uzyskanie uprawnień budowlanych, było skompletowanie i złożenie wymaganych dokumentów. Jak zawsze w trakcie prowadzonych kwalifikacji były sprawdzane m. in.

– kompletność dokumentów,

– wykształcenie kandydatów,

– zbiorcze zestawienie praktyki pod kątem: okresu i łącznego czasu trwania praktyki, formy zatrudnienia i charakteru wykonywanych czynności,

– oświadczenie opiekuna praktyki o wykonywaniu funkcji w procesach wykazanych 

w zestawieniu zbiorczym oraz poświadczenie, że kandydat brał udział w tych pracach,

– potwierdzenie opłaty,

– oświadczenie o zgodności z prawdą złożonych dokumentów.

 

Na tym etapie zespół kwalifikacyjny analizuje złożone dokumenty i w przypadku stwierdzenia braków wzywa kandydata do uzupełnienia wniosku albo do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Do złożenia wyjaśnień zespół kwalifikacyjny ma prawo wezwać również opiekuna praktyki, może też wystąpić do urzędów z wnioskiem o potwierdzenie czy wykazane z zestawieniu projekty były przedmiotem pozwolenia na budowę. W razie niewypełnienia przez kandydata obowiązku uzupełnienia dokumentów zespół kwalifikacyjny odmawia dopuszczenia do egzaminów.

 

W bieżącej sesji (podobnie jak w poprzednich sesjach) kwalifikacje wykazały, że najczęściej powtarzają się następujące braki lub błędy:

– niewłaściwe wykształcenie (kierunek niezgodny z wykazem zawartym w załączniku do Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,

– brak podpisu posiadacza na dyplomie,

–  niewystarczająca praktyka w wymaganym wymiarze czasowym.

 

Do egzaminów wnioski złożyło 91 osób, z czego dopuszczono 88  osób. Tym razem egzaminy były przeprowadzone w nowym budynku Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Egzamin pisemny rozpoczął się 22 listopada w piątek o godz. 10.00 dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej i o godz. 13.00 dla pozostałych specjalności.

 

Do egzaminów pisemnych (wraz z osobami poprawiającymi negatywny wynik egzaminu 

z poprzednich sesji) przystąpiło łącznie 66 osób, z których 63 osoby zdały ten egzamin z wynikiem pozytywnym, co było warunkiem dopuszczenia do egzaminów ustnych. Zdawalność egzaminów pisemnych osiągnęła niespotykanie wysoki poziom, bo aż 95 %. Taki wynik był efektem korzystania przez kandydatów z aplikacji udostępnionej im przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Aplikacja udostępnia przykładowe pytania w takiej formie jak na testach egzaminu pisemnego. Dostęp do aplikacji mają wszystkie osoby, które złożyły wniosek o nadanie uprawnień i opłaciły koszty postępowania kwalifikacyjnego. Po spełnieniu tych warunków dostęp do aplikacji jest bezpłatny.

 

Po egzaminach pisemnych zostały przeprowadzone egzaminy ustne, do których (wraz z osobami przystępującymi do egzaminów poprawkowych po zdaniu egzaminów pisemnych we wcześniejszych sesjach) zgłosiły się 72 osoby;  59 z nich zdało ten egzamin. W rezultacie Okręgowa Komisja wystawi 59 decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych 

w specjalnościach:

– konstrukcyjno-budowlanej – 25 osobom,

– inżynieryjnej hydrotechnicznej – 1 osobie,

– kolejowych obiektów budowlanych – 1 osobie,

– instalacyjnej sanitarnej – 12 osobom,

– instalacyjnej elektrycznej – 5 osobom,

– instalacyjnej telekomunikacyjnej – 3 osobom,

– inżynieryjnej drogowej – 7 osobom,

– inżynieryjnej mostowej – 5 osobom.

 

W chwili pisania tej informacji pozostało nam uroczyste wręczenie decyzji, które zostało zaplanowane zaraz po nowym roku, również w Sali Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Osobom, które w tej sesji zdobyły uprawnienia budowlane, serdecznie gratuluję i wraz 

z koleżankami i kolegami z Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oczekujemy na nich w naszych szeregach.

 

Na przeprowadzenie egzaminów Akademia udostępniła swoje sale, w których kandydaci mogli się w spokoju przygotowywać, a także zdawać w warunkach pozwalających na skupienie się tylko na odpowiadaniu, bez rozpraszania uwagi na towarzyszące egzaminom emocje pozostałych osób.

Tą drogą pragnę wyrazić za to wielkie podziękowanie władzom Akademii. Podziękowania są tym bardziej szczególne, że w maju tego roku uczelnię spotkało wielkie nieszczęście – spłonęły dwa budynki przy ul. Teatralnej, skąd pracownicy i studenci musieli przenieść się do innych obiektów i dostępność wolnych sal była bardzo mała.

 

Pozostało nam wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień i… do pracy.

 

Waldemar Olczak

Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej LOIIB