Lubuskie - Warte Zachodu
WAŻNE Z dniem 01.11.2018 LOIIB zmieniła swoją siedzibę. Nowy adres to: ul. Podmiejska Boczna 12 A, piętro 4 66-400 Gorzów Wlkp.

Wspomnienia z wycieczki do Lwowa

W dniach 13 - 16 czerwca 2019 odbyła się wycieczka LWÓW - TRUSKAWIEC. Nocny przejazd z Polski na Ukrainę (przejście graniczne MEDYKA - szczęśliwie ok. 1 godz.)

I dzień:

Zwiedzanie rozpoczęto od m. RUDKI - kościół parafialny i Muzeum Aleksandra Fredry.

Dojazd do Lwowa po zakupach w markecie „Arsen”. Zakwaterowanie w hotelu TAURUS****, później zwiedzanie Starego Miasta: Rynek, Ratusz, katedra ormiańska, łacińska i kościół Dominikanów.

Na koniec dnia obiadokolacja i wieczór integracyjny w restauracji „Biały Lew”.

II dzień:

Wyjazd do Truskawca - uzdrowisko modne w II Rzezczypospolitej, słynie w świecie z wody mineralnej „Naftusia” - degustacja. Dalsze zwiedzanie Lwowa: pomnik Adama Mickiewicza, hotel George, Uniwersytet Lwowski, Politechnika Lwowska, Szkoła im. Marii Konopnickiej, katedra św. Jura i inne atrakcyjne budowle.

Po całym dniu obfitym w mnóstwo wrażeń należała nam się obiadokolacja jak zawsze z wieczorem integracyjnym, tym razem w Browarze Lwowskim ( 4 kondygnacje pod ziemią) z muzyką i śpiewem.

III dzień:

Zwiedzanie Cmentarza Łuczakowskiego, który powstał w XVIII wieku i na którym zgromadzone są mogiły wybitnych Polaków. Należący do nekropolii Łuczakowskiej pomnikowy cmentarz wojskowy Polaków - Cmentarz Orląt Lwowskich, na którym spoczywają Polacy polegli w walkach o Lwów w 1918-10920. Cmentarz ten został mocno zniszczony w czasie II Wojny Światowej i w okresie późniejszym a od 1989 roku rozpoczęła się renowacja i porządkowanie cmentarza. Wykwalifikowane przewodniczki - Polki ze Lwowa przedstawiały nam Lwów,  podkreślając na każdym kroku polskość tego miasta.

Ale wszystko, co dobre, szybko się kończy i po obiedzie wyjechaliśmy z powrotem do Polski - również przez przejście graniczne w Medyce - szczęśliwie - ok. 1 godz trwało przekroczenie granicy.

Myślę, że poznaliśmy Lwów ( miasto ponad 800 tys. Mieszkańców + ponad 250 tys. osiedlonych mieszkańców zagrożonych wojną na wschodzie.

Wspaniała wycieczka, wspaniałe przypomnienie historii tego miasta. Serdecznie polecamy na przyszłość.

Tadeusz Glapa

 Galerie: