Lubuskie - Warte Zachodu

Prawo budowlane po 28 czerwca 2015r.

Właśnie wchodzi w życie „mała nowelizacja „ Prawa budowlanego .W krótkim omówieniu przedstawiamy jej istotę i zmiany.

 

- dla projektanta

 

I. Ustawa wprowadza obowiązek określenia obszaru oddziaływania obiektu budowlanego. W opisie technicznym do projektu budowlanego należy wprowadzić dodatkowy punkt, w którym określimy ten obszar : jest to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu , w tym zabudowy, tego terenu. Ograniczenia te określamy w oparciu np. o przepisy ppoż. . czy wymagania opisane w warunkach technicznych , np. ograniczenia w dostępie światła dziennego .. Projekt budowlany nie musi zawierać uzgodnień w zakresie zapewnienia dostaw mediów (prądu ,wody, ścieków , gazu ..) oraz uzgodnienia z zarządcą przyległej drogi publicznej z wyjątkiem dróg wojewódzkich i krajowych. Projekt budowlany nie musi zawierać wewnętrznych instalacji wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych za wyjątkiem instalacji gazowych.

 

 – dla inwestora

 

II . Wprowadzone zostaje zgłoszenie budowlane z projektem.

  1. na podstawie tego zgłoszenia z 4 egz. projektu możemy rozpocząć budowę wolnostojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany. Budynek jednorodzinny może liczyć do 2 lokali mieszkalnych lub jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy o pow. nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku. Na podstawie zgłoszenia z projektem możemy realizować przebudowę i nadbudowę tych budynków.
  2. Na podstawie zgłoszenia z 4 egz. projektu możemy zbudować sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne , telekomunikacyjne i elektroenergetyczne o nap. nie wyższym jak 1 kV.

 

- dla kierownika budowy

 

III . Rozszerza się katalog obiektów , które mogą być budowane na podstawie zgłoszenia bez projektu (szkic i opis wykonany przez inwestora) do obiektów tych należą : budynki rekreacji indywidualnej do 35 m2, wiaty do 50 m2na terenach budownictwa mieszkaniowego, zbiorniki bezodpływowe do 10 m3, roboty polegające na dociepleniu budynków o wys. do 25 m. Pozostałe obiekty mogą być realizowane jak dotychczas.

IV .Do budowy obiektów realizowanych na podstawie pozwolenia na budowę możemy przystąpić natychmiast po otrzymaniu decyzji , nie musimy czekać 14 dni na jej uprawomocnienie.

V . Do budowy obiektu na podstawie zgłoszenia z projektem możemy przystąpić, jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia. Zgłoszenia , sprzeciwy organ musi ogłaszać na swojej stronie internetowej BIP .

VI Istotne odstąpienie od projektu w czasie budowy obiektu budowanego na podstawie zgłoszenia wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę dotyczącego całego zamierzenia budowlanego. W przypadku sprzedaży budowy , nowy inwestor musi uzyskać decyzję organu o przeniesieniu zgłoszenia na własne nazwisko .

VII . Na każde żądanie inwestora organ musi wydać pozwolenie na budowę, np. jeżeli bank uzależnia udzielenie kredytu od załączenia decyzji .

VIII. Zmiana kierownika budowy nie wymaga zgłoszenia do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Odnotowujemy w dzienniku budowy rezygnację z pełnienia obowiązków z datą. Nowy kierownik budowy wpisem w dzienniku budowy potwierdza przejęcie obowiązków na budowie.

IX . Rozszerzony zostaje katalog obiektów do użytkowania , których można przystąpić na podstawie zgłoszenia do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego tj. .

  • warsztatów rzemieślniczych,
  • stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych i garaży do 5 stanowisk włącznie,
  • obiektów magazynowych (takich jak budynki składowe, chłodnie, hangary i wiaty),
  • budynków kolejowych (takich jak nastawnie, podstacje, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe i myjnie taboru),
  • placów składowych, postojowych i parkingów,
  • stawów rybnych,
  • jazów, wałów przeciwpowodziowych, opasek i ostróg brzegowych oraz rowów melioracyjnych.

 Do zawiadomienia o zakończeniu budowy należy dołączyć dokumentację geodezyjną z informacją uprawnionego geodety o zgodności usytuowania obiektu z planem zagospodarowania działki.

 

Wprowadzone zmiany mają na celu uproszczenie procesu budowlanego .

 

Zenon Pilarczyk - członek OR LOIIB