Lubuskie - Warte Zachodu

Gorzów Wlkp. wycieczka techniczna

23 kwietnia br. członkowie izby z południowej części województwa mieli okazję poznać historię i współczesność Gorzowa i okolic.  

Postępy na budowie S3 w okolicach Gorzowa oraz trzypoziomowy węzeł przedstawił inżynier kontraktu - Andrzej Piotrowski.

Historię miasta barwnie opowiedział nam na nadrzecznym bulwarze Błażej Skaziński z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Okazale prezentował się na lewym brzegu Warty Biały Spichlerz, którego historia sięga 1722 roku. Aktualnie mieści się w nim Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta.

Następnie wspięliśmy się po szczeblach historii na wieżę Katedry Wniebowzięcia NMP. Gorzowska katedra jest budowlą gotycką, jednak można odnaleźć w niej elementy poprzedniego stylu architektonicznego -romanizmu. Styl romański ujawnia się przede wszystkim w rozplanowaniu świątyni oraz w elementach budowy z granitowych ciosów. Zbudowana jest z palonej cegły, jako budowla halowa posiadająca trzy nawy. Najstarsza świątynia wzniesiona pod koniec XIIIw. na planie trzynawowego, pseudobazylikowego korpusu z wieżą przy elewacji zachodniej oraz zakrystią w kształcie prostokąta, przy elewacji północnej, jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie nosiła tytuł Maryi Panny i 11 Dziewic. Początkowo patronat nad kościołem sprawowało miasto, od 1299 kapituła kolegiaty w Myśliborzu, a następnie zakon krzyżacki oraz brandenburscy elektorzy. Gorzowska katedra, zgodnie z założeniami tradycji chrześcijańskiej, zbudowana została w specyficzny sposób. Prezbiterium musiało być zwrócone ku wschodowi, skąd w dniu Sądu Ostatecznego przybędzie Chrystus, główne wejście natomiast znajdowało się zawsze od zachodu, naprzeciw głównego ołtarza.

Po zwiedzeniu starówki cofnęliśmy się w czasie, aż do początków państwa polskiego. Około 970 roku powstał w okolicach Santoku w czasach Mieszka I ważny gród piastowski o statusie kasztelanii i osada obronna na granicy Państwa Piastów i Pomorza Zachodniego. Pod datą 1097 wzmiankował o nim Gall Anonim. Według kroniki Galla Anonima Santok stanowił klucz i strażnicę państwa polskiego, przedmiot walk z Pomorzanami, a później z Branderburgią. Po grodzie nie ma już nawet śladu, ale ciekawy film obejrzany w miejscowym muzeum uruchomił wyobraźnię.

Przy słonecznej pogodzie na brzegu Warty odpoczęliśmy przy wspólnej biesiadzie.

W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć jedyny o takiej konstrukcji w Polsce dwupasmowy most tymczasowy w Skwierzynie, po którym oprowadził nas kierownik budowy - pan Arkadiusz Belter.

Bardzo wartościowa merytorycznie wycieczka była jednocześnie wspaniałą okazją do pełniejszej integracji północy z południem. Z rewizytą zapraszamy do Zielonej Góry, szczegóły jak zawsze na naszej stronie i FB.

Małgorzata Nadziejko

 

 



Galerie: