Lubuskie - Warte Zachodu

Dzień Inżyniera Budownictwa na targach BUDMA 2016

Doroczny  sezon w budownictwie zaczyna się spotkaniem na terenie MTP w Poznaniu. Tym razem była to  jubileuszowa 25 edycja BUDMY. Nie mogło tam zabraknąć naszej Lubuskiej Izby I.B.. Przyjechaliśmy autobusem z Żar po drodze zbierając kolegów w Zielonej Górze i Sulechowie.  Koledzy z północnej części województwa dotarli samochodami osobowymi.  Pierwsze dwa dni (2 i 3 lutego) były Dniami Inżyniera Budownictwa . Pod patronatem PIIB organizatorem była Wielkopolska Izba I.B. Wykład inauguracyjny wygłosił nowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski. W prezydium zasiedli goście : Andrzej Dera – Minister w Kancelarii Prezydenta RP, władze regionalne, Jacek Szer p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i prezes PIIB Andrzej Roch Dobrucki. Na Sali obecny był prezes LOIIB Andrzej Cegielnik. Impreza odbywała się pod hasłem: „BUDMA 2016 . Inspiracje, Wiedza, Biznes”. Natomiast wykład inauguracyjny nosił tytuł: „Zmiany w regulacjach prawnych dotyczących procesu budowlanego‘’. Nowy wiceminister naszego resortu omówił  ostatnie akty prawne i przedstawił rozwiązania systemowe nad którymi obecnie pracuje. Nowością jest przekazanie gminom  spraw związanych z uporządkowaniem reklam w przestrzeni publicznej.  Organy te będą się zajmowały małą architekturą  i ogrodzeniami . Do ich zadań będzie należało sporządzanie audytu  krajobrazowego. W tym identyfikacja  krajobrazów szczególnie cennych (przyrodniczych , urbanistycznych ) oraz ich ochrona. Odrębnym zagadnieniem są sprawy związane z wprowadzaniem do obrotu i udostępnianiem na rynku  krajowym materiałów budowlanych. Obecnie reguluje to ustawa z 14 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych.  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 301/2011 zobowiązuje nas do wprowadzenia  zharmonizowanych  warunków wprowadzenia do obrotu wyrobów budowlanych.  W związku z powyższym od 1 stycznia 2017 r. . wejdą :

- krajowe deklaracje wartości użytkowych ,

- krajowe systemy oceny i weryfikacji własności użytkowych wyrobów budowlanych ,

- krajowa ocena techniczna,

- obowiązki producentów, importerów i sprzedawców w zakresie wprowadzania wyrobów budowlanych oznakowanych znakiem CE .

 

W dalszym ciągu będzie pracowała odnowiona Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego zajmująca się „Kodeksem Budowlanym„. Kodeks będzie regulował wszystkie sprawy począwszy od podziału nieruchomości na działki budowlane  poprzez budowę , eksploatację do rozbiórki obiektu budowlanego ze względu na jego „śmierć techniczną’’. Komisja uwzględni  wyniki konsultacji społecznej z którym Ministerstwo wystąpiło do urzędów, inwestorów i organizacji zawodowych. Odpowiedzi udzieliło 560 podmiotów zgłaszając 2750 uwag.  Najwięcej uwag dotyczyło problemów związanych z:

- częstymi  zmianami przepisów prawa,

- rozproszeniem przepisów ,

-sprzeczności i luki w prawie,

- brak powiązania regulacji planistycznych z budowlanymi .

Oddzielnym problemem jest brak przepisów w zakresie lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych.  Rozbieżne interesy utrudniają przyjęcie regulacji prawnych w tym zakresie. Rozwiązania wymagają :

- zapewnienie bezpieczeństwa budynków mieszkalnych ,

- zapewnienie ochrony obszarów cennych przyrodniczo ,

-ustanowienie ustawowych wymogów na każdym etapie procesu inwestycyjnego ,

- wprowadzenie wyższych wymagań  w zakresie eksploatacji,

-  wprowadzenie obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie elektrowni wiatrowej .

 

Kolejny wykład wygłosił dr inż. Robert Geryło  z ITB pt. „ Europejski rynek innowacji .Strategia Instytutu Techniki Budowlanej‘’. Był też czas na zwiedzenie stoisk wystawowych. Duże wrażenie na zwiedzających zrobił pawilon w którym wystawiano: „KOMINKI‘’. Prezentowano interesujące wzornictwo, nowoczesne paliwa i metody spalania. Ten dział przeżywa rozkwit i duże zainteresowanie inwestorów. Stajemy się społeczeństwem zamożniejszym i istnieje potrzeba zaspokojenia bardziej wyrafinowanych wymagań konsumentów. „BUDMA’’ wychodzi naprzeciw tym trendom. Dlatego wypada bywać na tych targach by być na bieżąco z technologiami, wzornictwem i potrzebami inwestycyjnymi  naszego społeczeństwa .

Na pewno to nie jest czas stracony.

                                                                                                                            Zenon Pilarczyk  



Galerie: