Lubuskie - Warte Zachodu

Prawo budowlane z omówieniem i komentarzem

„PRAWO BUDOWLANE Z OMÓWIENIEM I KOMENTARZEM. STAN PRAWNY NA 1 STYCZNIA 2016 r.”

 

Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego w dniu 12 lutego br. wydała książkę „Prawo budowlane z omówieniem i komentarzem. Stan prawny na 1 stycznia 2016 r.”, Tadeusz Biliński, Emilia Kucharczyk.Cena 35,00 zł.

 

Autorzy pomimo tytułu: „Prawo budowlane z omówieniem i komentarzem-stan prawny na dzień 1 stycznia 2016roku”- uwzględnili w książce wszystkie zmiany w ustawie Prawo budowlane oraz innych aktach prawnych stanowiących otoczenie prawne procesu budowlanego – ze stanem prawnym na dzień 7 stycznia 2016 r.

 

Jest to już drugie wydanie książki w/w autorów o tej tematyce. Inspiracją do napisania drugiej książki były bardzo znaczne zmiany ustawy Prawo budowlane i jej rozporządzeń wykonawczych, a w szczególności zmiany wprowadzone w roku 2015, które stwarzają wiele trudności w jej stosowaniu ze względu na brak aktualnych opracowań stanu prawnego. Co prawda, prace nad Kodeksem Budowlanym, są z początkiem kolejnej kadencji Sejmu kontynuowane, jednak mając na uwadze długi proces legislacyjny kodeksu, zasadnicze zmiany prawa budowlanego wejdą w życie nie wcześniej niż pod koniec 2017 roku.

 

Książka ma 400 stron, składa się z siedmiu rozdziałów i dwóch załączników. - Zasadnicza część książki – rozdział 3, zawiera tekst ustawy Prawo budowlane wraz z komentarzem do ważniejszych lub kontrowersyjnych regulacji prawnych. Pierwsze dwa rozdziały poświęcono uwarunkowaniom prawno-instytucjonalnym działalności inwestycyjno-budowlanej oraz pojęciu prawa budowlanego i jego celom w procesie inwestycyjno-budowlanym. W rozdziale czwartym przedstawiono obowiązki i uprawnienia organów publicznych, tj. samorządu terytorialnego, administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a w rozdziale piątym przedstawiono i krótko scharakteryzowano treść rozporządzeń do ustawy Prawo budowlane i najważniejszych rozporządzeń do innych ustaw bezpośredniego otoczenia prawnego procesu inwestycyjno-budowlanego. Rozdział szósty zawiera indeks terminów występujących w książce, który ma ułatwić Czytelnikowi odnalezienie w książce odpowiedniego zagadnienia, a w rozdziale siódmym zestawiono i objaśniono najważniejsze terminy prawne najczęściej stosowane w postępowaniu administracyjnym.

 

W aneksie 1 przedstawiono wzory formularzy wniosków, decyzji i postanowień oraz wzory dokumentów, a w aneksie 2 – przykłady wybranych podkładek decyzji administracyjnych.
Książka jest kierowana przede wszystkim do uczestników procesu budowlanego i studentów na kierunkach w zakresie budownictwa.

 

Książkę można nabyć w Oficynie Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Podgórna 50, 65-246 Zielona Góra, tel. 68 328 78 44; e-mail: oficynawydawnicza@ow.uz.zgora.pl



Załączniki:
Prawo budowlane


Galerie: